حتی توسعه دهندگان ارشد نیز سندرم ایمپوستر دارند

imposter syndrome

اگر به شما بگویم که من تمام روز را صرف تلاش برای فهمیدن چگونگی طراحی راه حل یک مسئله به زبانی که هر روز در آن کار می کنم و هیچ پیشرفتی ندارم ، می کنم ، فکر می کنید من یک توسعه دهنده جدید یا کوچک هستم؟ اگر به شما بگویم که همه چیزهایی که امتحان کردم اصلاً کارساز نبوده و احساس می کنم به عنوان یک برنامه نویس “تقلب” می کنم ، چه می شود؟ ممکن است بسیاری از شما فکر کنید که من یک توسعه دهنده نسبتاً جدید هستم و تنها یک یا دو سال تجربه دارم. واقعیت این است که من یک توسعه دهنده باتجربه هستم و چندین موفقیت از جمله:

  • بیش از ده سال تجربه حرفه ای
  • من از کودکی برنامه نویسی می کردم
  • مهندس نرم افزار در یک شرکت با یک گروه توسعه دهنده بزرگ و بسیار با استعداد

حتی با این موفقیت ها و دانستن اینکه من مربی برخی از توسعه دهندگان هستم، هنوز احساس می کردم که یک توسعه دهنده واقعی نیستم. احساس می کردم به اندازه کافی خوب یا هوشمند نیستم تا بتوانم یک توسعه دهنده خوب باشم. این احساس ساختگی یا بهتر به عنوان سندرم جعل کننده (Imposter Syndrome) شناخته می شود که می خواهم روی آن تمرکز کنم.

سندرم تقلب چیست

یک وضعیت روانشناختی که با تردید مداوم در مورد توانایی ها یا موفقیت های فرد همراه است. به همراه ترس از اینکه علیرغم شواهد موفقیت مستمر فرد ، به عنوان یک کلاهبردار شناخته شود.

Merriam Webster

ممکن است ما دوست نداشته باشیم آن را بپذیریم ، اما بیشتر توسعه دهندگان در دوره ای از زندگی خود دچار سندرم imposter می شوند. تشخیص و برخورد با آن ممکن است دشوار باشد ، زیرا واقعاً فکر می کنید شکست خورده اید و هنگام عبور از آن قوی نیستید. توسعه دهندگان زیادی نیستند که در مورد تجربه خود صحبت کنند ، یا بسیاری از آنها به احساساتشان در مورد آن می خندند. سندرم ایمپوستر می تواند ترسناک باشد و شما را عقب نگه دارد. تعجب آور نیست اگر افرادی را از صنعت دور کند که توسعه دهندگان بزرگی بودند. ضروری است که بدانید نه تنها زمانی از آن عبور می کنید، بلکه همچنین دیگران نیز آن را تجربه کرده یا خواهند کرد.

یک توسعه دهنده ارشد مبتلا به سندرم تقلب

من شخصاً هنوز با سندرم imposter مبارزه می کنم. عجیب است که با تجربه و دستاوردهای خود این را بپذیرم. با این حال ، روزهایی وجود دارد که احساس می کنم سرنخی از آنچه انجام می دهم ندارم یا اینکه من بدترین توسعه دهنده جهان در مقایسه با شخص دیگری هستم. من یک لیست طولانی از عقب گردهایی دارم که سندرم imposter من مستقیماً باعث آنها شده است.

  • پروژه های جانبی ناتمام – من یک لیست طولانی از پروژه های جانبی ناتمام دارم. اینها ترکیبی از پروژه ها و محصولات شخصی است که می خواستم برای خود راه اندازی کنم. هر وقت به انتشار چیزی نزدیک می شوم ، از این پروژه احساس شرم می کنم. من آن را با رقبا یا سایر مواردی که می بینم توسعه دهندگان دیگر در آنجا قرار می دهند مقایسه می کنند و احساس خجالت می کنم آنچه من کار کردم و دوست دارم به جایی نرسد. من اکنون سه بار پروژه جانبی خود را شروع کردم که تقریباً به دلیل سندرم imposter است.
  • حذف وبلاگ و راه اندازی مجدد آن – من قبلاً وبلاگی داشتم که در آنجا می نوشتم . من واقعاً هرگز مطلبی عمیق ننوشتم و حتی از برخی مباحث فنی دوری کردم تا جلوی این را بگیرم که نمی دانم درباره چه چیزی صحبت می کنم. در نهایت ، من فقط آن را حذف کردم و اکنون باید دوباره از ابتدا شروع کنم.
  • پرهیز از اهداف – من اهدافی دارم که سالهای زیادی داشته ام. اینها اهدافی است که بخشی از آرزوی من در جایی است که می خواهم به عنوان یک توسعه دهنده در آن باشم. من همیشه دوست داشتم راهنما و دوره بنویسم. من عاشق کمک به توسعه دهندگان دیگر هستم اما اغلب احساس می کنم که نمی دانم فرد مناسبی برای کمک هستم یا خیر.

علاوه بر این عقب ماندگی های چشمگیر، سندرم imposter بر بهره وری من تأثیر گذاشته است ، من را هنگام ارسال کار برای بازبینی مضطرب می کند و تقریبا هر زمان که با برنامه نویسی دست و پنجه نرم می کنم ، روز به روز ناراحت و ناراحت می شوم. اگر به اندازه کافی طولانی کد می نویسید ، می فهمید که روزی های زیادی طول نمیکشد که با روزی که با یک مشکل روبرو هستید مواجه شوید.

چگونه می توان سندرم تقلب را کنترل کرد؟

مدیریت سندرم imposter احتمالاً برای همه کمی متفاوت است. همه افراد چیزهای مختلفی دارند که به آنها کمک می کند تا آرام شوند ، حقیقت را بشناسند و اعتماد به نفس آنها را تقویت کنند. چند نکته وجود دارد که ممکن است برای شما مفید باشد و به من در مدیریت سندرم تحریک کننده خود کمک کرد.

با یکی صحبت کن

کسی را پیدا کنید که به او اعتماد دارید، کسی که از احساساتتان پشتیبانی می کند. این فرد می تواند هرکسی باشد که می تواند به شما کمک کند. دستاوردهای خود، چیزهایی که یاد گرفته اید و آنچه می دانید را ببینید. اگراین فرد توسعه دهنده دیگری است که ممکن است کاملاً بفهمد چه چیزی را پشت سر می گذارید و می تواند مستقیماً راجع به موفقیت های برنامه نویسی شما صحبت کند ، این یک مزیت است.

لیستی از دستاوردهای خود تهیه کنید

از موفقیت های برنامه نویسی تا این مرحله لیستی تهیه کنید. هنگامی که احساس کردید با سندرم تحریک کننده روبرو شدید ، برگردید و این لیست را مرور کنید. این لیست باید یادآوری چیزهایی که یاد گرفته اید و مشکلاتی که قبلاً برطرف کرده اید باشد. اگر یک زبان را یاد گرفته اید ، یک توسعه دهنده هستید. اگر یک مسئله کدگذاری پیچیده را حل کرده اید ، یک توسعه دهنده هستید. اگر پروژه ای را به اتمام رسانده اید ، یک توسعه دهنده هستید. این لیست باید شامل بسیاری از این موارد باشد که به شما یادآوری می کند شما می توانید این کار را انجام دهید و آن را جعل نمی کنید. حتی اگر با مشکلی دست و پنجه نرم می کنید و احساس گم شدن می کنید ، این لیست یادآوری قدرتمندی از همه چیزهایی است که قبلاً با آنها دست و پنجه نرم کرده اید و یاد گرفته اید چگونه از پس آن برمی آیید.

از مقایسه خود با دیگران دست بردارید

یکی از کارهای بدی که می توانید هنگام مقابله با سندرم تقلب انجام دهید این است که خود را با دیگران مقایسه کنید. هر کس منحصر به فرد است و هر شخص در چیزی بهتر از شخص دیگری خواهد بود. حتی اگر بهترین برنامه نویس #C خود را با بهترین توسعه دهنده JavaScript مقایسه کند فکر می کند که باید به همان اندازه خوب باشد ، حتی می تواند احساس توسعه دهنده بدتری داشته باشد (احساس راحتی کنید و این مثالها را با هر فناوری یا زبانی جایگزین کنید). بسیاری از اوقات من می دانم که توسعه دهندگان در حال مقایسه خود با دیگر توسعه دهندگان یا من هستند. آنها همیشه آرزو می کنند که کاش آنها به همان اندازه می دانستند ، سریع کد می نوشتند و از طراحی های خوبی برخوردار بودند. در این شرایط ، این توسعه دهندگان امیدوار بودند مثل توسعه دهندگان دیگر باشند و در حالی که حتی خودشان نمی دانستند به دیگر توسعه دهندگان یا خود من چیزهای زیادی یاد داده بودند.

نگران آنچه نمی دانید نباشید

به عنوان یک توسعه دهنده ، شما هرگز قرار نیست همه چیز را بدانید. واقعاً هر روز یک زبان ، چارچوب ، کابرد، تمرین و غیره وجود دارد. باید بپذیریم که زمان کافی برای یادگیری همه چیز وجود ندارد. به جای نگرانی درباره آنچه نمی دانید ، مواردی را که می خواهید درباره آنها بیاموزید انتخاب کنید یا آنها را بهبود ببخشید تا روی آنها تمرکز کنید. بگذارید این موارد راهی برای رشد لیست موفقیت های شما ، ارتقا مهارت های شما و گسترش دانش شما باشد. به خاطر داشته باشید که همه چیز را نمی دانید در حالی که می دانید می توانید هر آنچه را که لازم دارید یا می خواهید به همان روشی که قبلاً داشته اید یاد بگیرید.

شما یک توسعه دهنده واقعی هستید، زبان شما مهم نیست

متأسفانه ، سمی در صنعت ما وجود دارد. شما احتمالاً تمام استدلال های مربوط به زبان X ، چارچوب Y یا فناوری Z را مشاهده کرده اید ، بهترین است و بقیه به درد نخور هستند. یا اینکه اگر با زبان X کار می کنید ، یک توسعه دهنده واقعی نیستید. این فقط یک رفتار سمی است و هیچ صحتی در مورد این گفته ها وجود ندارد. هر زبان ، چارچوب و فناوری مزایا و معایب خود را دارد. من از برنامه نویسی وب دفاع کردم و به این نکته اشاره کردم که چگونه می توان همه دلایل لیست “نگاه بالا به پائین” به برنامه نویسی وب را برای انواع دیگر توسعه نیز به کار برد. اگر با این تحلیل به این استدلال ها نزدیک شوید ، به راحتی می توان فهمید که چگونه هیچ زبان ، چارچوب یا فناوری در همه موارد بهتر از زبان دیگر نیست. اگر با هر یک از آنها کار می کنید ، تبریک می گویم ، شما یک توسعه دهنده واقعی هستید.

مربی (یا درمانگر) بگیرید

کمک گرفتن از متخصص مانند مربی یا درمانگر برای کمک به سندرم تحریک کننده اشکالی ندارد. هنوز هم می توان کمی پاسخ منفی در کار با یک درمانگر نشان داد ، اما صادقانه می تواند بهترین چیز برای زندگی شغلی و شخصی شما باشد. همچنین بین مربیان و درمانگران خطوط تاری وجود دارد ، برخی افراد قادر به احساس هر دو نقش هستند. این مخلوط کردن، یافتن فردی را که صلاحیت کافی داشته و بتواند کمک لازم را انجام دهد دشوارتر می کند ، اما همچنین برخی از واکنشهای منفی را از بین می برد زیرا داشتن مربی به عنوان یک حرکت مثبت یا هوشمندانه تلقی می شود. راستش را بخواهید ، کار با یک درمانگر را باید همانند کار با مربی نگاه کنید. برای مراجعه به درمانگر هیچ مشکلی با کسی ندارد. بسیاری از درمانگران با افراد همکاری می کنند تا به آنها کمک کنند تا پیشرفت کنند و بهترین نسخه از خود باشند.این نکته آخر ممکن است لازم نباشد ، یا ممکن است نکته ای باشد که در نهایت شما را قادر می سازد بر سندرم تقلب خود کاملا غلبه کنید.

شخصاً برداشتن قدم کار با یک حرفه ای باعث شد که بتوانم سندرم تحریک کننده خود را کنار بگذارم. من نکات دیگری را شنیده ام و امتحان کرده ام اما خودم را هنوز درگیر آن نکرده ام. کار با کسی به من کمک کرد تا بفهمم چرا چنین فکری کردم و چگونه می توانم برای بهبود اعتماد به نفس خود در جهت کاهش سندرم تحریک کننده گام بردارم. از زمان کار با آنها ، من در پروژه های جانبی خود پیشرفت کردم، و در نهایت وبلاگ خود را دوباره راه اندازی کردم.

شما یک متقلب نیستید

فقط به یاد داشته باشید ، هنگامی که اولین قطعه کد خود را نوشتید ، شما یک توسعه دهنده هستید. چه اکنون آن را احساس کنید و چه در آینده دچار سندرم تقلب شوید ، به یاد داشته باشید که یک توسعه دهنده هستید. وقتی احساس می کنید که آن را جعل می کنید ، تنها نیستید و حتی ما توسعه دهندگان ارشد نیز از آن عبور می کنیم. امیدوارم ، این نکات جدیدی که برای غلبه بر آن در اختیارتان قرار داده ام ، یا فقط دانستن اینکه دیگران نیز آن را تجربه می کنند به شما آرامش می بخشد.

منبع: https://dev.to/kevinhickssw/even-senior-developers-have-imposter-syndrome-4e8f

ترجمه: صالح رضائی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.